Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Miniranje "Južnog toka" stvaranjem novih autonomija u Srbiji

Komentari (9) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 subota, 21 februar 2009 17:27
Petar
Najzad smo shvatili! Dakle autonomija Vojvodine samo je pokusaj da se stane na put braci Rusima! U stvari jos kad je donosen ustav iz 1974 to je u stvari bio samo pokusaj gasnog lobija da se osujeti Juzni tok! To je to!
Salu na stranu, a kad ce casopis lepo da promeni ime u "Nova ruska politicka misao" pa da znamo na cemu smo?
Preporuke:
0
0
2 subota, 21 februar 2009 22:52
Iz obraćanja Slobodana Miloševića 2. oktobra 2000.
...Njihova su obećanja takođe vezana za davanje autonomije Vojvodini koja je takva da je ne samo izdvaja iz Srbije i Jugoslavije, već je, po svemu, čini sastavnim delom susedne Mađarske. Na sličan način bi se odvojila od Srbije i druga područja, naročito neka njena rubna područja. Njihovo pripajanje susednim državama odavno je vruća tema tih država, a koje stalno podstiču pripadnike manjina tih država u Jugoslaviji da daju svoj doprinos prisajedinjenju delova naše zemlje susednim državama… U sklopu te politike za rasparčavanje Jugoslavije Kosovo bi bila prva žrtva. Njegov sadašnji status bi se proglasio za legalan i definitivan. To je prvi deo Srbije sa kojim bi se ona morala da oprosti, ne izražavajući, pri tom, čak ni nadu da će joj taj deo njene zemlje jednom moći da bude vraćen... Teritorija koja bi preostala da nosi ime Srbije bila bi okupirana od strane međunarodnih, američkih ili nekih trećih vojnih snaga koje bi tu teritoriju tretirale kao vojni poligon i kao vlasništvo kojim se raspolaže u skladu sa interesima sile čija se vojska na njoj nalazi... Srpski narod bi snašla sudbina Kurda, sa perspektivom da budu istrebljeni brže jer ih je manje od Kurda i jer bi im kretanje bilo ograničeno na manji prostor nego što je onaj na kome se Kurdi već decenijama nalaze...
Preporuke:
0
0
3 nedelja, 22 februar 2009 12:29
Dušan Kovačev
Rusi nam Nisu Braća, baš kao ni mnogi drugi za koje smo to mislili. Nema ovde bratstveničkog, ni romantičarskog odnosa prema Rusima. Građani Srbije, a samim tim i Vojvodine treba da se suoče s realnošću da je Ruska firma vlasnik većeg dela naftno - gasne energetike Srbije. Već od rata u Osetiji je bilo jasno da nikakva logistika NATO nije u stanju da se suprotstavi uticaju Rusije. Od ukrajinske gasne krize, jasno je da njoj ne može da se suprotstavi ni jedna zemlja od 50 miliona stanovnika.
Sve što treba uraditi, to je da se suočimo sa energetskom i finansijskom realnošću (ne holivudskom realnošću).Rusija je jedna od retkih svetskih ekonomskih sila koja je solventna, a u proteklih 8 godina demokratije, pojavila se kao jedini ozbiljan investitor u Srbiji. Najveća investicija SAD (Sartid), ugasila je visoke peći.
Nemojmo propuštati dragoceno vremena podsmevanje Rusiji. Time činimo isto ono što je činio Miloševićev režim protiveći se Zapadu tokom devedesetih. Da ne bi smo, figurativno govoreći, od "mandatne teritorije" Zapada postali preko noći "daljnjevostočna gubernija" Istoka.
Preporuke:
0
0
4 ponedeljak, 23 februar 2009 13:31
Toma Savic
Nažalost, mnogo je subjeketa čiji se motivi i ciljevi usmereni ka destrukciji države Srbije, a u vezi Vojvodine, podudaraju.
Tu su pre svega strani faktori, sa dugom tradicijom mešetarenja i krojenja sudbine naroda Balkana i šire, sa namerama zasnovanim na istorijskoj pozadini ali i vrlo aktuelnim političkim i ekonomskim interesima, gde ne bih nikako isključivao galamu i halabuku povodom "Južnog toka".
Pošto više otvoreni intervencionizam uz vojne pretnje nisu u modi, pribegava se perfidnijim i sofisticiranijim metodama. Dakle, Srbiju (po njima) treba rušiti iznutra sa "lokalnom, potkupljivom i jeftinom radnom snagom".
Na meti su svakako lokalni faktori, poput i pre svega nekih političara i medija. Takvi političari bi radili po stranim nalozima, a neki mediji bi ih podržavali, svađajući narod i šireći maglu i poluistine.
Koliko su i koji od njih plaćeni (korumpirani) ili ucenjeni (što je takođe bio i ostao omiljen i delotvoran metod "ubeđivanja"), uz ko zna kakva obećanja, ostaje nam da procenjujemo, a uz ne baš tako težak zadatak. Nekima od političara se verovatno otvaraju apetiti za foteljama "većih dimenzija", a što je izgledno uz osamostaljenje Pokrajine. O nekim tzv. "nevladinim organizacijama" ne terba ni govoriti, njihova destrukcija je odavno "transparentna".
Očigledno je da inostrani "koreografi" u slučaju Vojvodine ne igraju toliko na manjinske narode, a što je i razumljivo, već upravo na Srbe - perspektivne "Vojvođane", gde velike zasluge imaju odgovarajući mediji i lokalne galamdžije, a što se sve maskira pričom tipa " ma kakvo osamostaljenje kada je tamo 65% Srba". Slušam i čitam neke uspaljene Srbe iz Pokrajine i njihove pretnje do otcepljenja na temu "a gde su naši novci", pa mi je sve jasno (i vrlo tužno i ružno).
Preporuke:
0
0
5 ponedeljak, 23 februar 2009 13:33
Toma Savic 2
Neznam da li i koliko je naših intelektualaca, političara, poslenika javne reči i dr. kojima je jasno da je zaista "vrag odneo šalu", da smo na ivici nove katastrofe i da sve nedaće i greške Srba i njihovih vođa nisu ostale u dvadesetom veku.
A ima li leka? Kao prvo, u svakoj ozbiljnoj državi poziv na rušenje Ustava i destrukciju države, mora se suzbijati svim demokratskim i pravnim sredstvima.
Drugo, stroga centralizacija države, nasleđena još od Miloševića, mora da se prevaziđe ali ne "transferom" Beograda u Novi Sad i novim umnožavanjem administracije, već stvarnom decentralizacijom izvršne vlasti i sredstava na okruge ili sl. teritorije. Naravno, ova lista nije ni izdaleka zaključena, niti je to bila ambicija ovog komentara.
U svakom slučaju najodgovorniji treba da se oglase i da stvari počnua da usmeravaju u najboljoj državničkoj tradiciji jer ovo je istorijski izazov za sve.
Hvala na pažnji.
Preporuke:
0
0
6 utorak, 24 februar 2009 12:51
DM
Egeresijeva turneja i spremnost pojedinih regiona i gradova u Srbiji da uskoce u voz regionalizacije je marketinski potez u reziji vladajuce koalicije (prevashodno Demokratske stranke). Cilj ovih aktivnosti je da se umanje strahovanja o posledicama vojvodjanske autonomije i citava stvar predstavi kao opste dobro (naravno, samo dok ne prodje voz).
Preporuke:
0
0
7 utorak, 24 februar 2009 22:16
Milos
Dobro, jasno je sve ! Ali sta ciniti ? Sta ce hehe ''Srbijanci''preduzeti ? Nego ima li Srba u Vojvodini i sta oni misle o tome?
Preporuke:
0
0
8 četvrtak, 26 februar 2009 01:19
Dušan Kovačev
Srbi u Vojvodini ćute. Miloš Obrenović, najsposobniji i najpragmatičniji srbijanski vladar, najviše od svega se plašio Srba koji ćute. A vladari srpske Vojvodine su se razleteli po Srbiji umesto da vladaju nad vojvođanskim Srbima koji ćute. Za to vreme vojvođanski seljaci prosipaju mleko i kolju stoku jer ne mogu da prodaju, a građani se zadužuju jer ne mogu da zarade za pristojan život. Za sada su još zabavljeni o svom jadu.
Preporuke:
0
0
9 petak, 27 februar 2009 21:42
Radovan 4.
Molim vas da sredite tekst gosp. Kovačeva da se može čitati.
Desna strana se "podvlači" pod kolonu sa reklamama posebnih izdanja i sajtova.
Čestitam NSPM na čestitim tekstovima. Jedni ste od rijetkih kod kojih je patriotizam nadvladao pragmatizam.
Srdačan pozdrav!
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner